Kalina koralowa szybko uwalnia napięcie, łagodzi ból, skurcze
8 października 2024
Kalina koralowa jest jedną z nielicznych roślin zielarskich, która szybko przynosi efekty. Przy większości kuracji ziołowych potrzeba trochę czasu i cierpliwości by zauważyć poprawę.
Kalina natychmiast rozprasza zimny zastój, napięcie przy którym energia nie płynie harmonijnie co skutkuje głębokim, przedłużającym się bólem.
Kalina koralowa
Kalina koralowa [Viburnum opulus] jest pięknym rozłożystym krzewem z rodziny kalinowatych. Wyrasta przeważnie samotnie na skrajach lasów, często w pobliżu strumieni. Osiąga wysokość 2-3 metry wytwarzając szerokie liście kształtu dłoni, pokryte szarawym puszkiem od spodu. Jesienią przybierają atrakcyjny, purpurowy kolor.
Nieduże białe kwiaty są podwójne. W środku malutkie, dwupłciowe, a po brzegach nieco większe płonne. Jesienią zamieniają się w przysmak ptaków – czerwone, cierpkie jagody.
W zielarstwie stosuje się liście, owoce i korę kaliny koralowej, pozyskiwaną wczesną wiosną albo jesienią po opadnięciu liści. Korę obieramy z wiotkich, najmłodszych gałązek. Suszymy w temperaturze do 40°C. Od września można zbierać bogate w witaminę C i minerały owoce.
W tradycyjnym zielarstwie
Kora kaliny koralowej jest ceniona w medycynie ludowej wschodu, na ziemiach rosyjskich i ukraińskich. Od wieków akuszerki podawały kobietom przy ciąży zagrożonej poronieniem. Podobnie postępowały północnoamerykańskie plemiona indiańskie.
Lud Meskwaki z Wisconsin wywary z kory wykorzystywał do łagodzenia bólów pleców, artretyzmu i przy bolesnych miesiączkach. W okolicach Maine kalina koralowa była znana jako skuteczny środek na dnę moczanową i obrzęk węzłów chłonnych. Irokezi stosowali do leczenia wypadnięcia macicy po porodzie.
Profil energetyczny:
Smak: Gorzki, ostro drażniący
Energetyka: Od neutralnej do osuszającej, chłodzi
Tkanki: Płuca, jelita, macica, połączenia nerwowo-mięśniowe
Działanie: rozprasza zimną stagnację, rozluźnia napięcia w tkankach, rozkurcza blokady hamujące ruch, przepływ, otwiera kanały
Głównym działanie kory kaliny koralowej jest rozluźnianie napięć, bolesnych skurczów, napięcia, stagnacji powstających z przyczyn fizycznych i emocjonalnych. U osób które doświadczyły traumy lub są narażone na przedłużający się stres, układ nerwowy pozostaje często w napięciu. Organizm produkuje hormony stresu, pod ich wpływem tkanki się zwężają, kurczą, powstają blokady w przepływie energii i płynów.
Często pojawiają się dolegliwości układu trawiennego – kolki, skurcze jelit, napięcia dna miednicy, w klatce piersiowej, kołatanie serca, szybsze tętno. Kalina koralowa skutecznie rozluźni zarówno napięcia fizycznych tkanek jak i emocjonalne, zwłaszcza gdy występuje smutek, żal.
Głównie pomaga przy napięciach nerwowo-mięśniowych, układ rozrodczy, jelita, drogi oddechowe, bolesne migreny, lęki, nadpobudliwość. Kora jest znana jako środek regulujący miesiączki. Pomaga przy bolesnych skurczach, obfitych, przedłużających krwawieniach i zapobiegania poronieniom. Łagodzi skurcze macicy, ból dolnej części pleców. W połączeniu z gorzkimi ziołami – skurcze układu pokarmowego, żołądka, jelit, zespół jelita drażliwego.
Co mówi nauka
Kora kaliny zawiera katechiny, żywice, garbniki, flawony, glikozydy, kumaryny, salicylany, fitosterole, fenole, olejek eteryczny – viburnina i kwas walerianowy. Rzeczywiście zapach kory przypomina walerianę.
Działanie: Przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwskurczowe, ściągające, wykrztuśne, relaksujące, uspokajające, zwiotczające, tonizujące, moczopędne
- Rozszerza naczynia krwionośne i obniża łagodnie ciśnienie
- Tonizuje macicę, rozluźnia, uspakaja – przy nawykowych poronieniach stosowana jako lek uspakajająco – rozluźniający w ciąży
- Hamuje krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne.
- Liście zebrane wiosną są doskonałym środkiem przy dolegliwościach gardła i skóry
- Owoce kaliny są skuteczne na zaparcia. Nie podaje się dzieciom do lat 3 – działają natychmiastowo
- Kora jest skutecznym środkiem przy zaburzeniach miesiączkowania, bolesnych skurczach, PMS, w okresie klimakterium. Wspomaga leczenie mięśniaków, torbieli, endometriozy.
Viburnina działa przeciwskurczowo, rozluźnia mięśnie gładkie macicy, pęcherza, jelit, żołądka. Związki fenolowe inicjują procesy antyoksydacyjne i wywołują działania spazmolityczne. Ze względu na to szerokie działanie kalina koralowa ma zastosowanie w niemal wszystkich układach, wspomagając relaksację tkanek i regenerację komórek.
Jeśli chodzi o działanie uspokajające, nie ma typowego działania jak waleriana, raczej uwalniające napięcie.
Karlina koralowa przepisy
Herbatka z kory
2 łyżeczki suszu zalać szklanką wrzątku. Gotować 15-20 minut na wolnym ogniu i przecedzić. Pije się gorące w 2-3 dawkach. Skuteczniej działa nalewka. Korę zalewa się wódką 40% w proporcji 1;5. Maceruje 2 tygodnie. Stosuje 4-8 ml rozcieńczone w kieliszku wody w niewielkiej ilości wody do 3 razy dziennie.
Przy bolesnych skurczach miesiączkowych, jak tylko się zaczynają, zwykle pomaga kroplomierz nalewki zastosowany 2 krotnie z 15 minutowym odstępie. Na niepokój i bezsenność stosuje się wywar z kory w połączeniu z korzeniem kozłka. Ból dolnej części pleców złagodzi mieszanka kaliny z dziurawcem i dziewanną. Przy bolesnych skurczach jelit i żołądka, zespół jelita drażliwego, łączy się z gorzkimi ziołami.
Zaburzenia miesiączkowania
1/2 łyżeczki kory zalać szklanką gorącej wody, gotować 5 minut i przecedzić. Pije się 1-3 łyżki po jedzeniu. Zastosowania bolesne skurcze, nadmierne, przedłużające się krwawienie. Ewentualnie 20-50 kropli nalewki na kieliszek wody.
Kalina na hemoroidy
4 łyżeczki rozdrobnionej kory zalać szklanką wody, gotować pół godziny i przecedzić. Uzupełnić przegotowaną wodę do początkowej objętości. Zażywa się łyżkę wywaru 3 razy dziennie przed jedzeniem. Można stosować do okładów.
Płukanka z liści
Dwie łyżki suszonych liści zalać 2 szklankami wrzątku, zaparzać kwadrans. Stosuje się do płukania gardła kilka razy dziennie. Przed snem można wypić 1/2 szklanki naparu przed snem. Kuracja trwa 7 dni w jej czasie należy unikać słonych potraw. Wywar z liści z dodatkiem rumianku można dodawać do kąpieli przy stanach zapalnych skóry.
Kalina przeciw łysieniu
Kalinowa kora znana jest jako remedium na łysienie. Wczesną wiosną lub późną jesienią zbieramy młode gałązki. Łyżkę kory lub pociętych gałązek zalewa się litrem wody. Gotuje na małym ogniu 15 minut. Wywarze płucze się umyte włosy. W niektórych rejonach Polski myje się głowę w wywarze z kory kaliny i liści tataraku. Zapobiega przedwczesnemu siwieniu i wypadaniu włosów.
Wcierka przeciw łysieniu: 2 łyżki kory zalać 200 ml wódki, odstawić na miesiąc w ciemne miejsce. Wciera się w skórę głowy po każdym myciu. Przez 3 miesiące należy myć włosy szarym mydłem, nie używać komercyjnych szamponów. Zapobiega i odwraca procesy łysienia.
Owoce kaliny koralowej
Powidła przeciw zaparciom
Zebrane, oczyszczone owoce włożyć do zamrażarki na 24 h. Po rozmrożeniu przelać gorącą wodą na sicie i przetrzeć. Połączyć w równych proporcjach z cukrem, ukręcić na jednolitą masę. Przełożyć do wyparzonych słoiczków. pasteryzować 8 minut. Zażywa się łyżkę stołową po kolacji.
Lekarstwo na silną chrypę i utratę głosu
Po pierwszych przymrozkach zerwać 0,5 kg owoców kaliny. Przekręcić przez maszynkę, dodać litr miodu wielokwiatowego i ukręcić. Zażywa się łyżkę stołową rano i wieczorem przed snem. Kuracja przywracająca głos trwa maksymalnie do 3 miesięcy. Przy zapaleniu gardła, przeziębieniu, astmie, nadciśnieniu stosuję się łyżeczkę 3 razy dziennie.
Napar z owocu kaliny
1/2 łyżeczki suszonych owoców zalać szklanką wrzątku, zaparzać przykryciem 30 minut. Po przecedzeniu zażywa się dwie łyżki Dwie łyżki 3-4 razy dziennie w dolegliwościach menopauzy. Owoce mają zastosowanie kulinarne. Należy je przemrozić i poddać obróbce termicznej dla usunięcia goryczki. Można przyrządzać soki, nalewki, konfitury.
The post Kalina koralowa szybko uwalnia napięcie, łagodzi ból, skurcze appeared first on Sekrety-zdrowia.org.
czytaj cały artykuł...