← menu

Newsy 24 bez cenzury

Zawsze aktualne wiadomości

30 października 2024


Kolejny unijny przepis. Efektem brak jajek oraz znacząca podwyżka ich cen


Oceń

Przyjęcie zmienionych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących znakowania jaj w miejscu ich produkcji, a nie w miejscu pakowania – jak to jest obecnie, spowoduje braki jajek ma półkach oraz znaczącą podwyżkę cen – ocenia Polska Izba Handlu (PIH).

„Przyjęcie przez prawodawców do stosowania zmienionych przez Komisję Europejską przepisów obowiązujących producentów do znakowania jaj w miejscu produkcji niesie dla polskich producentów daleko idące negatywne konsekwencje. Zgodnie z unijnymi regulacjami znakowanie jaj będzie musiało odbywać się w miejscu produkcji. Tymczasem większość krajowych producentów stempluje jaja w miejscu pakowania, czyli w sortowniach. Ewentualne zmiany w dotychczasowych regulacjach będą więc wiązać się ze znacznymi perturbacjami działania wewnętrznego rynku. Z perspektywy handlu będzie skutkować to brakiem na półkach jajek oraz produktów zawierających jaja w składzie, a także znaczącą podwyżką ich cen” – przekazała PIH.

Według organizacji przepisy unijnego rozporządzenia, wprowadzające wymóg znakowania jaj w miejscu produkcji, otwierają jednocześnie możliwość dla państw członkowskich, by na podstawie jasno określonych kryteriów mogły one dopuścić do wyjątku od tej zasady, pozwalając na znakowanie jaj w pierwszym zakładzie pakowania, do którego jaja są dostarczane. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje ustanowienia przepisów umożliwiających te działania.

„Ewentualne zmiany w dotychczasowych regulacjach, które wiążą się ze znakowaniem jaj, będą skutkować brakiem szerokiego asortymentu produktów na sklepowych półkach. Zmiany znacząco wpłyną też na podwyższenie cen jaj i produktów zawierających jaja w składzie, co w dłuższej perspektywie stanie się czynnikiem proinflacyjnym” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, Polska jest szóstym największym producentem jaj w UE. Wyprzedzają nas Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy oraz Holandia.

Jaja w Polsce produkowane są głównie w systemie klatkowym, w którym hodowanych jest ponad 70 procent pogłowia polskich niosek. Według szacunków Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce zarejestrowanych jest 51,5 mln stanowisk dla kur nieśnych.

(PAP)

Artykuł Kolejny unijny przepis. Efektem brak jajek oraz znacząca podwyżka ich cen pochodzi z serwisu NCZAS.INFO.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.info