Producenci płynów do e-papierosów: 75 proc. podwyżka akcyzy to prezent dla szarej strefy
29 lipca 2024
Po wejściu w życie 75 proc. podwyżki akcyzy premia za ryzyko związane z nielegalnym handlem wzrośnie, więc będzie to prezent dla szarej strefy, która już teraz stanowi ok. 50 proc. rynku płynów do e-papierosów w Polsce – powiedział PAP Piotr Zieliński ze stowarzyszenia Vaping Association Polska.
„Alarmujemy Premiera RP i apelujemy do rządzących, ponieważ niespodziewane zmiany polityki akcyzowej oraz skala podwyżek na płyny do e-papierosów są dla nas szokujące i niszczące nasze firmy. Tak drastyczny wzrost stawki na płyny do e-papierosów spowoduje nie tylko gigantyczny wzrost szarej strefy, ale także wzrost zabezpieczenia akcyzowego, co dla polskich małych i średnich przedsiębiorców oznacza koniec działalności” – zaapelowali w poniedziałek polscy producenci i dystrybutorzy płynów do e-papierosów w liście do premiera Donalda Tuska.
Jak wskazali, przewidywana przez resort podwyżka miałaby wynieść 75 proc. Sygnatariusze liczą, że Minister Finansów dokona ponownego przeglądu zaproponowanych zmian w akcyzie na wyroby nikotynowe i „wycofa się z pomysłu likwidacji polskich przedsiębiorstw, obniżając podwyżkę akcyzy na płyny do e-papierosów przynajmniej do poziomu zaproponowanego dla (tradycyjnych – PAP) papierosów, czyli 25 proc.”.
„Dostępne na oficjalnym rynku płyny do elektronicznych papierosów w pojemnikach 10 ml do ponownego uzupełniania są w 95 proc. produkowane w Polsce, niemal w całości z polskich komponentów” – zaznaczył Piotr Zieliński, prezes Vaping Association Polska, stowarzyszenia producentów tzw. liquidów.
Jak wskazał, w tym segmencie rynku obecna jest ogromna szara strefa, której udział polskie firmy szacują na ok. 50 proc. „Podatek od płynu do e-papierosów nie jest zharmonizowany w Unii Europejskiej. Akcyza obowiązuje tylko w niektórych krajach. Można więc bez większych problemów wyprodukować płyn np. na Słowacji lub ściągnąć tam towar z Chin, a potem przewieźć do Polski i sprzedawać nielegalnie bez akcyzy” – stwierdził Zieliński.
Według stowarzyszenia, polskie służby, w tym Krajowa Administracja Skarbowa nie radzą sobie ze zwalczaniem procederu nielegalnego wprowadzania do obrotu płynów do e-papierosów. „Dodatkowo po podwyżce akcyzy premia za ryzyko wzrośnie, co tylko napędzi szarą strefę. Podwyżka będzie dla niej prezentem” – ocenił Zieliński. Dodał, że legalnie produkowane w Polsce płyny przechodzą rygorystyczne badania laboratoryjne, których wyniki są rejestrowane w europejskim systemie zgłoszeniowym, tymczasem nielegalna produkcja i dystrybucja takich preparatów pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą.
„Wielokrotnie apelowaliśmy, żeby najpierw poprawić kontrolę rynku, by ograniczyć szarą strefę do poziomu przynajmniej 5-10 proc., jak w przypadku wyrobów tytoniowych i dopiero wtedy wprowadzić podwyżkę akcyzy. Niestety resort finansów wydaje się być głuchy na nasze argumenty” – dodał Zieliński.
W opinii Przemysława Jaskóły z kieleckiej firmy Fusion Labs wytwarzającej płyny do e-papierosów podniesienie akcyzy postawi producentów w trudnej sytuacji z powodu zwiększenia obciążeń związanych z zabezpieczeniami, które trzeba wpłacać do urzędów skarbowych. „Dla wielu firm sprostanie tym wymaganiom będzie nieosiągalne. Nie będą miały środków nie tylko na rozwój, ale nawet bieżącą produkcję. Część przedsiębiorstw może przenieść się za granicę. My jednak chcemy prowadzić działalność w Polsce” – zaznaczył.
Jak wskazał Jaskóła, obłożenie płynów do e-papierosów znacznie wyższą akcyzą niż tradycyjnych papierosów jest niezrozumiałe. „W Wielkiej Brytanii czy Szwecji jest odwrotnie: e-papierosy i wyroby tytoniowe do podgrzewania obłożone są niższym podatkiem niż tytoń do palenia” – dodał.
Do propozycji Ministerstwa Finansów odniosła się również rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska. „Po długich konsultacjach branżowych z Ministerstwem Finansów w ramach Forum Akcyzowego została wypracowana tzw. +akcyzowa mapa drogowa+, czyli sposób planowania i komunikowania zmian w podatku akcyzowym w dłuższym horyzoncie czasowym, w tym również nakreślono skalę proponowanych zmian w wysokości tego podatku na poszczególne rodzaje wyrobów tytoniowych. Plan ten, ustalający 10 proc. coroczny wzrost stawek akcyzy na lata 2022-2026, został wpisany do ustawy o podatku akcyzowym i miał dawać przedsiębiorcom pewność co do wysokości obciążeń i podwyżek na ustalone lata” – wskazała w liście do wiceministra finansów Jarosława Nenemana.
Zadaniem rzeczniczki propozycja resortu „narusza zasadę ochrony uzasadnionych oczekiwań jednostki”, której celem jest zagwarantowanie przewidywalności działań państwa – zarówno na gruncie ustawodawczym, jak i w obszarze działań organów administracji.
Rzecznik MŚP postuluje obniżenie poziomu zaplanowanych podwyżek, argumentując to m.in. ryzykiem wzrostu szarej strefy i powołując się na raport Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, wedle którego „gwałtowny przyrost poziomu obciążeń fiskalnych w sektorze tytoniowym, szacowany na 45 proc. mógł być jednym z potencjalnych czynników przyczyniających się do wzrostu szarej strefy o 27 proc. Jednocześnie nie obserwowano adekwatnych wzrostów wpływów z tytułu akcyzy. Te ostatnie zaczęły wzrastać dopiero w 2015 r., po ogłoszeniu moratorium akcyzowego”.
„Z rozmowy, którą przeprowadziłam z ministrem Nenemanem wynika, że zaproponowane przez resort finansów nowe stawki akcyzy pozostaną niewzruszone. Być może jednak ministerstwo przystanie na dłuższe vacatio legis, mam nadzieję, że 6-miesięczne. Na razie czekamy na projekt ustawy. Kiedy będzie gotowy, na pewno się do niego odniosę” – powiedziała PAP Agnieszka Majewska. (PAP)
Autor: Grzegorz Kacalski
gkc/ mhr/
Artykuł Producenci płynów do e-papierosów: 75 proc. podwyżka akcyzy to prezent dla szarej strefy pochodzi z serwisu Nowy Dziennik.
czytaj cały artykuł...