Stan nadzwyczajny w Afryce? Boją się wirusa
8 sierpnia 2024
Nowy szczep Mpox, zwany także ospą małpią, został wykryty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) we wrześniu 2023 r. Teraz napływają kolejne zgłoszenia o tej chorobie z kilku sąsiednich krajów. Afryka boi się rozprzestrzenianiem się tego wirusa.
Agencja Unii Afrykańskiej ds. zdrowia Africa CDC (Kontynentalne Centuma Kontroli i Zapobiegania Chorobom) „prawdopodobnie” ogłosi w przyszłym tygodniu „stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego” właśnie w związku z możliwością epidemii Mpox.
Informacje takie pojawiły się 8 sierpnia. Ogłoszenie „stanu zagrożenia zdrowia publicznego” byłoby pierwszym alarmem tej instytucji, która zajmuje się tymi problemami od 2023 roku. Dyrektor tej instytucji, Jean Kaseya, poinformował, że zostaną podjęte odpowiednie działania i decyzja dotycząca sytuacji nadzwyczajnej.
Tylko w ubiegłym tygodniu stwierdzono 887 przypadków zachorowań i 5 zgonów. Według Africa CDC, wirus małpiej ospy zidentyfikowano w co najmniej 16 z 55 krajów na kontynencie afrykańskim. Decyzja agencji o „stanie nadzwyczajnym” umożliwi uwolnienie środków i reakcję na poziomie kontynentalnym.
Także WHO zdecydowało się powołać grupę, która ma ocenić, czy epidemia stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, co zapowiedział w środę 7 sierpnia dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Mpox po raz pierwszy wykryto u ludzi w 1970 r. na terenach dzisiejszej DRK (dawniej Zair), wraz z rozprzestrzenianiem się podtypu Clade I (którego nowym wariantem jest obecna mutacja). Do niedawna zagrożenie występowało głównie w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, a pacjenci na ogół zakażali się od zwierząt.
W 2022 r. globalna epidemia przenoszona przez podtyp Clade2, rozprzestrzeniła się na około sto krajów, ale w większości choroba nie miała charakteru endemicznego. Okazało się też, że choroba dotykała przede wszystkim homoseksualistów. WHO ogłosiła stan alarmowy w lipcu 2022 r. Zniosła go niecały rok później, w maju 2023 r.
Epidemia spowodowała wówczas około 140 zgonów i odnotowano 90 000 jej przypadków. Teraz nowy szczep Mpox, wykryty w DRK we wrześniu 2023 r. i nazwany „Clade Ib”, powoduje pojawienie się wysypek na całym ciele. Poprzednie odmiany powodowały tylko wysypki miejscowe, zmiany na ustach, twarzy i narządach płciowych.
Choroba dotarła obecnie do takich krajów jak Kenia, Burundi, Rwanda i Wybrzeże Kości Słoniowej. RK pozostaje krajem najbardziej dotkniętym i do 3 sierpnia potwierdzono 14 479 przypadków i w sumie 455 zgonów. Stanowi to śmiertelność na poziomie około 3%.
Dwa lata temu poprzednia odmiana dotarła i do Polski. Zauważono u nas tylko pojedyncze przypadki zachorowania na małpią ospę. W wielu krajach zachodnich choroba spowodowała alarm w środowiskach homoseksualnych.
Małpia ospa (mpox) to zakaźna, wirusowa choroba odzwierzęca. Objawia się gorączką, bólem głowy, mięśni, uczuciem zmęczenia i wysypką. Towarzyszy jej też powiększenie węzłów chłonnych. Choroba może trwać nawet miesiąc. Leczenie jest objawowe.
Źródło: Le Figaro
Artykuł Stan nadzwyczajny w Afryce? Boją się wirusa pochodzi z serwisu NCZAS.INFO.
czytaj cały artykuł...