Twórca marki Red is Bad trafi do Polski? Podano nowe informacje. „Obowiązuje zasada wzajemności”
26 października 2024
Rzecznik Prokuratury Krajowej Anna Adamiak przekazała w sobotę, że trwają rozmowy ze stroną dominikańską ws. ustalenia trybu przekazania Pawła Szopy do Polski. Możliwe są dwie procedury: ekstradycyjna lub deportacyjna.
Podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Paweł Szopa – biznesmen, twórca marki Red is Bad – został zatrzymany w piątek na Dominikanie. Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak poinformowała tego dnia, że przekazanie Szopy do Polski jest możliwe w procedurze ekstradycyjnej albo deportacyjnej.
W sobotę podczas briefingu rzecznik Prokuratury Krajowej wyjaśniła, że prokuratorzy ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego – jednostki prowadzącej postępowanie – są w stałym kontakcie ze stroną dominikańską poprzez konsul ambasady RP w Panamie.
– W zwyczaju międzynarodowym obowiązuje zasada wzajemności, to byłaby podstawa postępowania ekstradycyjnego. Konsul podejmuje działania w celu ustalenia trybu przekazania pana Pawła S. do Polski. Oczekujemy oczywiście na stanowisko strony dominikańskiej, bo to właśnie od władz tego państwa będzie zależało w jakiej formie odbędzie się współpraca w zakresie przekazania pana Pawła S. – wyjaśniła rzecznik.
Adamiak podkreśliła, że są dwa tryby sprowadzenia podejrzanego do Polski: ekstradycja oraz deportacja. Podkreśliła, że deportacja jest „znacznie sprawniejsza”, zajmuje mniej czasu i mogłaby potrwać „nawet kilka dni”. Z kolei ekstradycja jest wieloetapową procedurą, w której przewidziany jest etap postępowania sądowego.
Rzecznik Prokuratury Krajowej podkreśliła, że Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycji z Dominikaną. Jak dodała, nie powinno to jednak stanowić problemu.
– Przedstawienie zarzutów panu Pawłowi S. spowoduje to, że będzie mógł złożyć wyjaśnienia, będzie mógł przestawić swoją linię obrony i będzie to dowód istotny dla prokuratora – dodała.
Od 10 października Szopa był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
Portal Onet napisał w czerwcu, że „za czasów PiS władze zawarły z twórcą marki odzieżowej «Red is Bad» Pawłem Szopą swoisty sojusz, służący wyprowadzaniu publicznych pieniędzy na nieopisaną dotąd skalę”, a „dla ekipy (b. premiera Mateusza) Morawieckiego przedsiębiorca stał się dostawcą wszystkiego — od sprzętu ochronnego w pandemii po agregaty prądotwórcze podczas wojny”.
Według portalu tylko w ciągu trzech lat na konta Szopy trafiły przelewy na kwotę pół miliarda zł, zamówienia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) dostawał bez przetargu; od połowy ubiegłego roku sprawę badała rzeszowska delegatura CBA, a biura RARS i spółek przedsiębiorcy zostały przeszukane w grudniu.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Obecnie prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Artykuł Twórca marki Red is Bad trafi do Polski? Podano nowe informacje. „Obowiązuje zasada wzajemności” pochodzi z serwisu NCZAS.INFO.
czytaj cały artykuł...